Bu ülkeye her gidiş gelişimiz ayrı bir macera.

2 gün içerisinde vize almak bizde, çocuğun (kısaca DM) yurtdışına çıkabilmesi için muvafakatname çıkartmayı unutmak bizde, pasaportu otelde unutmak bizde, sınırların greve girmesi, üzerine çiftçilerin de greve girip sınır yollarını kapatmaları bizde. Ama bu yazının konusu DM’nin pasaportunun fotoğraf kısmının ıslanması ve Makedon girişi olması. Buyrunuz:

Midilli’ye gideceğiz, DM için sınırdan vize almamız gerekti, evraklarımızı Jalem Tur’a ulaştırdık, sorunsuz Petra’ya geçtik. Sınırda bizi Jalem Tur’un yetkilisi karşıladı, pasaport kontrole götürdü. Bizde sorun yok, ama DM’nin pasaportunda bir sorun var, hissediyoruz. Tamam itiraf edeyim, ben biliyorum. Çünkü pasaportunun fotoğraf kısmına su döküldüğünü gördüm. Fotoğraf bozulmuş, karlı televizyon yayını gibi. Ama bence sorun yok, gözlerini kısıp yeterince bakarsan fotodakinin oğlum olduğu anlaşılıyor. Sınır görevlisi niyeyse sorun etti bunu. Durup durup pasaporta bakıyor, birileri ile konuşuyor. Arada Jalem Tur yetkilisi onunla konuşuyor, anladığım kadarıyla ikna etmeye çalışıyor. Görevli en sonunda geldi oturdu yerine tekrardan. Heh dedim izin verecek geçişe.

En son bir daha baktı pasaportun sayfalarına.

İngilizce olarak “Ama bunda Makedon girişi var!” dedi.

“Evet” dedim geniş geniş, “Ohrid’e gitmiştik, çok güzeldi”.

Ağlar bakışlarla baktı ve “Ben bu pasaporta nasıl giriş vereyim?” dedi.

Dedim “Valla sen bilirsin, dur ben sana cebimi yazayım, 5 gün sonra çocuğu alırım senden.”

Çünkü anne olmak bunu gerektirir 🙂

Sonuç: Ayrı bir kağıda basılmış giriş vizemizle sağ salim çıktık pasaport kontrolden.

 

Tavsiye

Pasaportuna su dökme. Fotoğraf kısmını ıslatma.

Makedon girişin varsa, Midilli’de sıkıntı yaşarsın. Özellikle Midilli diye yazıyorum, zira ne İpsala’da, ne Samos’ta bahsi bile geçmedi bunun.