Bu gidişte şunu fark ettik… seneler olmuş ki Alexandroupoli’de kalmamışız. Bir yerlerden dön, Alexandroupoli’ye uğra, Saint George’da yemek ye, Lidl’dan alışveriş yap, şehirden çık. Bu bir rutin haline gelmiş. Bu sefer kaldık: vay anasını neler yapmışız biz Alexandroupoli’ye!

Gönül rahatlığı ile “biz” diyebilirim… zira en son kaldığımda (yaklaşık bir 4-5 sene önce) otelin otoparkı TR plaka ile doluydu, restaurantlarda ana dil Türkçe gibiydi, ben bildiğim 3-5 kelime Yunancayı da unutacak gibi olmuştum.

Sahil hattı cıvıl cıvıl, Ağustos ayında geceleri yolu trafiğe kapatıyorlar hala, ve yer gök insan dolu. Eskiden ne bu kadar restaurant vardı, ne de bar-cafe. Bir sürü yeni yer açılmış, bazıları da kapanmış.

Nerede kalınır?

Grecotel Astir Egnatia

Alexandroupoli’nin içinde bir sürü seçenek var; otellerden birinde kalabileceğin gibi, daire de kiralayabilirsin. Astir Egnatia buranın en iyi oteli.

Merkezde kalmak istemezsen, 10 dakika uzaklıktaki Agia Paraskevi plajında Klio Hotel, standart Yunan konaklaması sunuyor. Eski tip çam yataklar, tertemiz oda. Banyoları oldukça geniş. Bonus olarak da plaja yürüyerek iniyorsun.

Ne zaman?

Tercihen yazın. Ama güzel yiyeyim, biraz etrafı dolaşayım, huzurla yatayım mutlulukla kalkayım, medeni bir şekilde oturayım, etraftakilerle iki laf edeyim, biraz da mutfak alışverişi yaparım diyorsan ilkbahar-sonbahar ve kışın da gidilir 🙂

Niye gidilir?

İstanbul’a 3,5 saat mesafede gayet güzel plajları var. Üstelik mesela Kilyos’taki beach’lere ailece girme ücretine burada denize girebilir, konaklayabilir ve yemek yiyebilirsin. Abarttığımı sanabilirsin, ama eski kurda yaklaşık olarak olan buydu. Ayrıca, yediğin içtiğin lezzetlidir. Kimse seni kazıklamaya, hesabı şişirmeye vs kalkmaz. Sınırdan sonra yarım saat yol gidersin, zihniyet değişir.

Ne yapılır?

Ammo Ammo Beach @ Agia Paraskevi

Alexandroupoli’ye 10 dakika uzaklıkta, Makri sapağından sonra, Agia Paraskevi’de yan yana beach’ler var. Daha sakin bir yer istersen, Makri’ye sapmadan Dikella’ya doğru devam et.

Doğa yürüyüşleri için, 1 saat kadar yol yapıp, Dadia Forest’a gidebilirsin.

Merkezden feribota binip, Samothraki’ye gidip, ada keyfi de yapabilirsin.

Burası genç bir şehir, cafeler, barlar yaz kış dolu. Onlara katıl.

Kim gitsin?

Genç-yaşlı, çocuklu-çocuksuz herkese uygun. Çocuklu olanlara ayrıca tavsiyem, sahil hattının kapandığı Ağustos ayında gitsinler. Bu dönemde, limanın orada, şişme oyuncaklardan geniş bir oyun alanı da kuruluyor. Gene de unutmayalım, Ağustos festival dönemi. Her iki günde bir birşeylerin festivali var, dolayısı ile şehir normalden daha hareketli oluyor.

Ne yenir?

“Ne yenir?” bölümü uzun bir yazı olunca… Ayrı bir yazı oldu 🙂

Okumak için tık tık

Nasıl gidilir?

Sınırı geç, Egnatia Odos otobanını takip et. Alexandroupoli’ye sınırı geçtikten yarım saat sonra varıyorsun.

Tavsiye

Biliyorum Yunan denince hep deniz ürünleri geliyor akla. Ama burada Trakya’da olduğunu da unutma. Makri’deki veya Alexandroupoli camping alanı içindeki çevirmecilere de bir şans ver.