Eyy Pelin! Senin ne işin var Barselona’da yemek için vejetaryen bir restaurant’ta diyebilirsin. O kadar haklısın ki derim ben de sana. Bunun sebebi kardeşim ve eşi, birincisi vejetaryen, ikincisi ise peskateryen.

Barselona'daki Teresa Carles'te girişteki manav tezgahı.

Barselona’da yemek için bir akşam Teresa Carles diye bir restaurant’a götürdüler bizi. Mekan biraz değişik, içeri girince ilk önce sizi sağda bir manav tezgahı, solda ise kocaman bir soğuk sıkım sebze/meyve suyu duvarı karşılıyor. İçeri doğru ilerleyince, taş duvarları ile mekan bir kava benziyor. İlk girişte anladım başıma gelecekleri de… Allahım beni neyle sınıyorsun diye düşündüm.

Barselona'daki Teresa Carles'teki soğuk sıkım içecek dolabı

Bir vejetaryen ve bir peskateryen ile yemeğe gitmenin en zor yanı, gittiğin restaurant’larda ne yiyeceğini bilememek. Mekanın mottosu Eat Better. Be happier. Live longer. Yani, daha iyi ye, daha mutlu ol, daha uzun yaşa. Evet bu kısmen bana uyabilir. Ben bu mottonun daha mutlu ol ve daha uzun yaşa kısmını, bol sirke ve sarımsaklı tuzlama yiyip yapmak isteyen bir yapıya sahibim. Dolayısıyla elimde menü, menüde anlamadığım bir sürü yemek, sincap gibi kaldım masada. Kardeş&eşi tavsiyeleri ile verdik siparişi.

BAŞLANGIÇLAR

1- LES BRAVES DE LA TERE : Üzerine acılı, domatesli sos dökülmüş kızarmış patates olarak düşünebileceğiniz (ve ama aslında bundan çok daha fazlası olan) Patatas Bravas’a çokca düşkün bir insanım. İşte bu da onun Teresa Carles versiyonu. Bu versiyona, patates yanına havuç, pancar ve tatlı patates de eklenmiş. Pancar şifa olsun diye yendi, diğerleri hapidik hupidik süpürüldü.

2- EGGPLANT ROLLS : Bildiğimiz domates ve peynire sarılı patlıcan. İçinde de mantar. Güzel mi güzel, bir daha ısmarlar mıyım hayır. Benim özleyeceğim bir lezzet değil.

ANA YEMEK

3- MINI BURGERS: Menüde burger olduğunu gören oğlumun siparişi. İçinde et olmadığına zar zor ikna ettik kendisini. Tabaktaki 3 minik burger seitan (et taklidi yapan gluten diyelim buna), soya ve pancarlı; yanında patates ile geliyor. Seitan hariç diğerleri beğenildi oğlum tarafından.

Barselona'daki Teresa Carles'te Pear&Gorgonzola Cuores'i denemelisiniz.

4- PEAR & GORGONZOLA CUORES : İçi gorgonzola ve armut dolgulu ravioli, taze peynir, karamelize armut ve fıstık ile. Nasıl bir lezzet olduğunu size tarif edemem. Ama şunu yazabilirim: M U H T E Ş E M. 5 tabak olsa 5 tabak yerim, yanlış anlama olmasın porsiyon biraz küçük. Bundan sonra her Barselona’ya gittiğimde yerim. Deli dehşet.

5- VERDE QUE TE QUIERO VERDE RISOTTO : Verde İspanyolca yeşil demek, ve bu görüp görebileceğiniz en yeşil yemek. Risotto’yu pirinç değil, buğdaydan yapmışlar; sosunda ve üzerinde kuşkonmaz, ıspanak, kabak ve rokfor var. Kardeşimin tabağına ortak oldum. Eğer benim yemeğim pear&gorgonzola cuores olmasaydı, favorim bu yeşil yemek olurdu.

6- TACOS AL PASTOR : Jackfruit’lu taco. Jackfruit favorim değil, denemedim.

İÇECEK

7- BLUE MOJITO Kombvcha : Yusu (Greyfurt), Spirulina (mavi ve yeşil alglerden oluşan mikroskobik bir yosun) ve Nane birleşmişler. Ve bu kadar lezzetli bir içecek ortaya çıkmış. İnanılır gibi değil ama olmuş 🙂

Sadece karnı doysun diye yemek yiyen insanlardan değilim. Çünkü, bana lezzet gerek. Teresa Carles, umarım ileride de tekrarlanacak Barselona ziyaretlerimin baş tacıdır bundan sonra. Gene giderim, hep giderim.

İspanyol şefleri, en fazla 3* alan Michelin şefleri arasında 6. sıradalar. Barselona’da iyi yemek için, farklı yerleri denemeye çekinmeyin.

Barselona'daki Teresa Carles'in yemek alanı kav görünümünde