Herkesin çocuğunun canı pazarları ne bileyim pişi çeker, sucuk çeker, menemen çeker… benimkinin canı Bougatsa çekiyor. Çocuk kendini Yunan zannediyor.

İlk bir istedi… elbette ki öteledim (çünkü anne olmak…). Belki unutur diye, umut işte. Unutmuyor. Çocuğum beni yemek yapabiliyor zannediyor. Yahu evladım ben senede iki gün yemek yapıyorum. O da ancak keyfim ve kahyası yan yana denk geldiğinde.

Neyse işte… bu pazar gene başladı bougatsa da bougatsa diye. İyi tamam dedim, neyse ne, yapacağız kurtuluş yok. Aldım malzemeleri, ikimiz beraber bir Bougatsa’ya giriştik. Ve artık acemi şansı mı yoksa oğlumun ellerinin lezzetinden mi (konunun benimle alakası yok, %200 eminim) nedir, beklenmeyen oldu. Evde Bougatsa yapmayı becerdik biz 🙂

Bougatsa nedir diyecekler için… Bu versiyonu, içinde muhallebimsi bir dolgu olan milföy tatlısı diyebilirim. Denemek isteyenler için tarif veriyorum. En sondaki notu mutlaka okuyun ve ona göre önleminizi alın, okuyunca ne demek istediğim anlam kazanacak 🙂

Malzemeler

Bougatsa için

 • 400-450g milföy hamuru
 • 200g yağ, eritilmiş
 • 1kg süt
 • 200g şeker
 • 120g un
 • 4 yumurta
 • 1 yk vanilya ekstresi

Üzeri için

 • toz tarçın
 • pudra şekeri

Tarif

 1. İlk önce dolgusunu yapıyoruz. Derin bir kaba şeker, yumurta, unu ekle. İyice karıştır.
 2. Derin bir tencereye süt ve vanilya ekstresini ekle, neredeyse kaynayana kadar ısıt. Kaynamadan hemen önce, sütün 1/3’ü kadarını unlu karışıma ekle ve karıştır.
 3. Sütün altını en kısığa getir, unlu karışımı tencerede kalan süte ekle. Hemen karıştır. Karıştırırken tencereyi ocaktan alma, yaklaşık 2-3 dakika karışım muhallebi kıvamına gelene kadar durmadan karıştırman gerekiyor. Sonrasında tencereyi ocaktan al ve tarifin kalanını hazırlarken, ara ara karıştır, ki üzeri katılaşmasın.
 4. Bu tarif için benim Google’da bulduğum tarifte “geniş bir tepsiye ihtiyacınız olacak, yaklaşık 20x30cm. Bir fırça ile tepsiyi, kenarları dahil yağlayın” diyordu; bende geniş tepsi yok. Küçük boy borcam kullandım.
 5. Milföy hamurunu paketinden çıkart. Google’daki tarifte “yaklaşık 10-12 kalıp/yaprak milföy kullanacaksın, 5-6 alt katı için, 4-5 tane de üstü için” diyordu. Çok geç bir noktada onların bahsettiği milföy hamuru ile benim elimdekinin epey farklı şeyler olduğunu anladım 🙂 Biz elimizdeki standart Migros’ta vs satılan milföyden 10 tam parçayı kullandık.
 6. Bu noktada Google tariften tamamen koptuk :))) Milföy hamurunu, olan ayırım noktasından ikiye ayırdık, borcama hamurları birbirlerinin üzerine gelecek şekilde ve borcamın kenarlarına da çıkacak şekilde dizdik (kenarlardan 1-2 parmak kadar çıktık, milföy hamurlarını biri diğerinin üzerine gelecek şekilde iyice birleştirdik -ki dolgu borcama akmasın-). Milföylerin üzerlerini fırça ile yağladık, üzerlerine dolgu malzemesini koyduk. Dolgu malzemesinin üzerini gene milföy hamuru ile kapladık. Milföylerin borcama değen kenarlarını altta kalan milföyler ile birleştirdik, üst üste gelen yerleri gene iyice birleştirdik -milföyü delmemeye özen gösterdik. Üstte kalan milföyleri de yağ ile fırçaladık.
 7. Google tarifte üstteki milföy hamurlarının üzerini bıçakla çizmek gerektiği yazıyor. Ben burayı hiç okumadığım için tabii ki bunu da yapmadık.
 8. Orijinal tarifte 45 dakika 160 derece önceden ısıtılmış fırında pişirin diyor. Bizim ki 1 saatte çıtır oldu, rengini aldı.
 9. Biraz soğumaya bıraktık, üzerine pudra şekeri ve tarçın… Ta taaaaa…

Not: Yukarıda verilen malzemeler, bire bir orijinal tarifin malzemeleri. Biz bir paket milföy hamuruna yakın kullandık. Hazırladığımız dolgu malzemesinin neredeyse sadece yarısını kullandık -malum büyük tepsi yok :))-

Tavsiye

Olur da Yunanistan’da tatmak isterseniz, bu tarifini verdiğim kremalı bougatsa diye geçiyor. Ayrıca, ıspanaklı, peynirli ve kıymalısı da yapılıyor. Şurada bahsettiğim börekçi Yorgo’ya uğrarsanız kıymalısını da deneyin derim 🙂