Evet, daha hesaplı bir tatil mümkün. Euro alıp başını gittiğinden beri (kollarımı açaydım kal diyeydimmm) soranlar oluyor: “nasıl oluyor da sen hala bu kadar rahat gidiyorsun Yunanistan’a?” diye. Hatta en son biri “hala Euro üzerinden tatil yapan tek tanıdığım sensin” dedi. Kendimi niyeyse suçlanmış hissediyorum, o yüzden nasıl sorusuna tekmili birden cevabım aşağıdadır 🙂

Seçimlerini gözden geçir

Genelde Yunanistan’a gidiyorum diye insanlarda zannediyor ki paralar havalarda uçuşuyor… Halbuki hep dediğim gibi ben Türkiye’de tatil yapacak kadar zengin değilim (şurada dertli halim var) ve bugün itibariyle 1€=6,4TL olmasına rağmen, Yunanistan’da daha hesaplı bir tatil yapmak mümkün. İnanılır gibi değil, ama gerçek. Eğer sen daha pahalıya çıkıyorsan, seçimlerini gözden geçir.

Kalabalık git

Mümkünse kalabalık seyahat et. Çünkü, yemekte 2-3 kişiye ısmarlayacaklarınla, 4-5 kişinin yiyecekleri aşağı yukarı aynıdır. Kendi adıma, uzun tatillerde artık 8 kişinin altına düşmediğimizi farkettim 🙂 Ben tekim ya da ben ve eşim varız ya da hiç arkadaşımız yok zorla 1 kişi daha bulduk dersen… arkadaş edin. Seri olarak.

Tripadvisor yerine insanlar

Gene yemek konusunda… Tripadvisor yorumlarına vs çok takılma. Bir örnek vereyim sana: Tripadvisor’da Xanthi‘nin 1 numara restaurantı olan yer Xanthi‘de değil; onu geçtim merkezdeki restaurant’ların arasında Mezebar (konum/lezzet/atmosfer/fiyat ekseninde) tartışmasız 1 numaradır, halbuki listede 7. sırada. Şunu diyeceğim kısaca, tripadvisor’da 1 numero diye gittiğin yerde şap diye yerine oturabilirsin. Onun yerine etrafındaki Yunanlara sor sen nerede yiyorsun Yorgo’cum diye. Benim Yunanım ucuz ve lezzetli yer konusunda yanılmaz. Örnek veriyorum Haziran 2019’da Alexandroupoli‘de ahtapotlu, mezeli, 2 şişe uzolu yemeğe 10 kişi için toplam 68€ hesap verdik. Sevgiler.

Mekan ile rezervasyon

Kalacağın yerin detaylarını/fiyatını internet üzerinden incele, ama rezervasyonu direkt mekan ile yap. Çoğunluk online tatil sitelerinden rezervasyon yaptığından, otel sahibi de buralara komisyon vermek istemediğinden sana indirimli fiyat verecektir. Eğer yapmıyorsa, o online sitelerden birini kullan gitsin :). Kalabalık gitme konusu burada da geçerli. Tek oda 60€’yken, 3 oda aynı yere rezervasyon yapacaksan 50€’dan kalabilirsin. Eğer kalabalık gitmek istemiyorum dersen, o zaman merkezi/popüler olan köyü değil de, bir yanındaki köyü tercih et.

Peki ya yol?

Yol konusunda yapılabilecek çok bir şey yok. Bir tek… eğer uçakla yolculuk yapacaksan, bileti ne kadar önce alırsan o kadar iyi tabi. Yoksa feribot ücreti, yeşil sigorta vs hep fiks ücret. Küçük fark yaratabilecek şunlar geliyor aklıma: a- Bütçen gideceğin yerden önemliyse Türkiye yakını adalara giden feribot ücretleri farklı. Belki yön değiştirebilirsin? b- Benzini Türkiye’de doldur öyle çık ülkeden.

Araç kiralama

Kısa süreli adalardan birine gideceksen, otomobil kirala. Bunun sebeplerini şurada bulabilirsin. Ama bunu son güne bırakma ve ilk gördüğün siteden kiralama. Hatta 4. gördüğün siteden de kiralama 🙂 Samos yolcusuysan Autoland en uygun kiralama yapan yer. Diğer yerlerde hiç kiralama yapmadım, en uygununu sen öğrenirsen bana da söyle ekleyelim buraya.

Yön değiştir

Yunan’a gideyim, Santorini ve Mikanos’u göreyim diyorsan… Hemen sil bunu aklından. Bu iki ada da turist trap 🙂 Bana hep turistler için hazırlanmış dekorları anımsatıyorlar. Hiç görmediysen tabii git gör, ama Yunan bu ikisinden daha iyisi. Feribot severler mutlaka Girit’i görmeli, uzun bir yol planlıyorsan Atina’yı da dahil edebileceğin Sounio, Palea Fokea, Lavrion ya da diğer taraftan Lefkada bölgesi; ben oraya kadar gitmek istemiyorum dersen, Kamena Vourla, Lichadonisia, Pelion bölgesi yolu uzun ama çok iyi yeme&içme&konaklama&fiyat dengesi olan yerler. Nerede, kaç gün kalmalı bilgileri için tık tık.

Bunun dışında…

Keyfini çıkart 🙂