Yunanistan’a sadece yazın mı gidiliyor sanıyorsun? Çok yanılıyorsun.

Evet biliyorum, bana kalsa 4 mevsim, günde 3 öğün Yunanistan’a giderim. Abartısız. Ki zaten hiç sevmem abartmayı. Ama inan bana, Yunan’a hep gidilir.

Benim gördüğüm, bildiğim kadarı ile her zaman gidilecek, hep gidilecek TOP 5 listem aşağıda. Liste dağınık, yani sırasız. Bütçene, aklına hangisi yatıyorsa artık…

Ne yap ne et, bu sonbaharda bir ara kaç derim:

1- Xanthi

Allahım çok seviyorum burayı. Ama sen mümkünse çok kışa bırakma; acayip bir soğuğu var, müthiş keskin. Mükemmel kompaklıkta, her yerin yürüme mesafesinde olduğu, sonbaharda geri gelen öğrencilerle dehşet bir enerjisi olan, müthiş lezzetli, ilkbahar ve sonbaharda deli dehşet bir manzara sunan dağ köylerini de gezebileceğin, minicik bir yer burası. Haftasonu için bile uygun.

2- Meteora

Ben de bir baharda gittim buraya. Dağların tepesindeki bulutlar, kayaların tepesinde manastırlar, etrafın deli dehşet yeşilliği ve sabahları bu manzaraya uyanmak. Ömrüne ömür katarsın. Sakinlik ve huzur için gidilir. Selanik ile birleştirip, toplamda 3-4 günlük bir gezi yapıp gidebilirsin.

3- Selanik

Bence yazın gidilmemesi gereken bir şehir -çok turist annecim çok-. Sonbaharın başında ve ilkbaharda tadından yenmez. Haftasonu için yolu bir tık uzun benim için, ama giden de var. Karar senin.

4- Alexandroupoli

En pratik. Cuma iş çıkışı yola çıksan, akşam yemeğine oradasın. Haftasonu gitmek için uygun.

5- Atina

Anakaranın kraliçesi. Her zaman gidilir, hep gidilir.

 

Bu yerlerin mesafelerini, ne kadar zamanda gideceğini merak ediyorsan: Yakın yerler için şuraya, uzak yerler için şuraya tık tık.

Araç ile seyahat ile ilgili yazı için de şuraya tıklıyoruz.