Ne zaman Yunanistan’a gitsem illa birileri sorar “Gene mi Yunanistan’a gidiyorsun?”.

Aslında, benim olduğum yerden bakınca da onlar hep aynı yerlere gidiyormuş gibi gözüküyorlar ya… neyse ☺

IMG_2659Tabii ki Yunanistan’a gidiyorum. Çünkü İstanbul’dan 450km yol gidiyorsunuz, alt tarafı bir sınır geçiyorsunuz ve dünyanız değişiyor.

Evler değişiyor, kafa yapısı değişiyor, insanların birbirine davranışı değişiyor.

Ben mesela, plaja girebilmek için, otomobil taksidi vermeyi sevmiyorum (bak bu sonra ayrı bir yazı olacak mesela).

Ya da ne bileyim şu anda 10 yaşındaki oğlum oraya gittiğinde çocuk olarak önemsendiğini hissettiğini söylüyordur.

Plaja gelen insanların 99%u gerçekten ve sadece denize girmek, güneşlenmek ve plajda top ya da raket oynamak ve suda durmak (evet, suda durulur Yunanistan’da) için geliyordur. Burada şıkırdaklı pareolara, topuklu terliklere, en marka şort mayolara yer yok.

Belki yemek yerken masayı bir an önce boşaltıp, ikinci parti oturumu almak için bekleyen garsonlar da yoktur tepemde. “Menü’de fazla rakam yazıyor, o balık bu hafta çok çıktı o yüzden daha uyguna geliyor fiyatı” diyen insanlar işletiyordur tavernaları mesela.

Koca koca mekanlarda, milyonlarca kişi ile, 10.000 çeşit yemek arasında tabağımı tepeleme doldurmak hoşuma gitmiyordur belki.

Belki ailemle, dostlarımla kum üzerine masalar kurmak, varsa adalı bir tanıdığı da masaya çağırmak, minik uzo bardağına ¾ uzo koyup, üzerine iki tek buz atmak, tombul kollu ahtapotlar ile karnımı doyurmak (güneşte kurutulmuş, ızgarada pişirilmiş, üzerinde -olması gerektiği gibi- sadece az zeytinyağı ve kekik gezdirilmiş olsun parakalo) hoşuma gidiyordur belki.

“Yaz dönemi fiyatlarına bayram zammı ekleyeyim, üzerine hafta sonu diye ekstra fiyat koyayım, onun da üzerine senin tipini çok beğendim daha fazla fiyat çekeyimcilik”ten çok hoşlanmıyorumdur belki.  Bunun yerine “abi biz para çekemedik sana verecek otel paramız yok, iki gece de otelinde kaldık kusura bakma ve ayrıca birer uzo daha verirsen onu da içeriz. Türkiye’ye dönünce de söz yollarız sana parayı” dediğimizde (Evet, bunu yaptık. Ama bir sorun niye yaptık…), bize iki kadeh uzo daha yollayan insanları seviyoruzdur belki.

Neyse… “Gene mi Yunanistan?” sorusuna verilecek cevaplar bitmez.

Kısaca, evet gene Yunanistan.