İstanbul’dan araba ile çıkıyorum, 2 geceliğine Yunan’a gitmek istiyorum, amacım da denize girmek ve yemek diyenler… gelin yamacıma #pelotur hizmetinizde.

First things first… vizeniz var, yeni ehliyetiniz var, otomobil sahibi sizsiniz veya o da sizinle beraber (araç sahibi yanınızda değilse ya da kiralık araçsa vekalet çıkarılması gerekir), otomobil için yeşil kart çıkarttınız ve çıkış harcını ödediniz… Otomobil ile yurtdışına çıkış hakkında detaylı yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

1. Gece : Nea Peramos

İstikamet ilk gece için Nea Peramos’ta Plage Hotel. İpsala’dan sonra dümdüz devam edin, Kavala’dan 20km sonra. Sabah 6da yola çıksanız, 12ye doğru oteldesiniz. Otel basit bir tesis, manzarası ömür uzatır.

Nea Peramos’un önü plaj, otelin önünden araba ile sağa doğru 5-6 dakika giderseniz müthiş plaj(benim tercihim), sola doğru giderseniz gene plaj. Bunların hepsi tesisi olan, şezlonglu vs plajlar. Sağ taraf kumul kumul plaj, sol taraf taverna önü plaj. Sağ tarafta yiyecek olarak sandviç vs gibi şeyler var. Şezlong parası vermezsiniz, yediğiniz içtiğinize gün boyunca yayılırsınız

 

Akşam yemek için : To Kastro tou Germanou. Şimdiye kadar ne yediysek ortalamanın üzerinde bir lezzette geldi. Fiyatları uygun. Kadayıf ve tereyağı götürürseniz patron çok mutlu olur :)) Şefleri Kostis size her konuda yardımcı olmaya çalışacaktır, siz de onun Türkçe pratik dersi olacaksınız.

 

Nea Peramos’ta geceler 70ler Kumburgaz’ı. Bir abi var… sahildeki mekanları dolaşıp tüm Peramos’ta gitar çalıyor. Gene sahilde çocuklar için bilgisayar oyunları olan bir alan var. Siz gecenin son içkilerini yudumlarken, çocuklar da orada takılsın.

Olur da kahvaltıya yetişemediniz, dert etmeyin. Otelden çıkın, sahilden sağa doğru 4-5 dakika yürüyün. Fragokota. Düzgün kahvaltı bulmanın zor olduğu bu coğrafyada adamlar menemen yapıyor, bourekas müthiş (bizim laz böreği gibi olan tatlı bourekas ♥️ ben). Kahvaltıyı beklerken denize de girersiniz. Daha ne olsun…

2. Gece: Kavala

Air Galaxy

İkinci gece için istikamet Kavala. Alt tarafı iki geceliğine gidiyorsunuz, 2 şort 2 tshirt yetecek size. Üşenmeyin, yer & otel değiştirin. Bence Air Galaxy Hotel, Kavala’da kalınacak en iyi yer. Konumu muhteşem. Ve biliyorsunuz, konum her şeydir. Manzara şahane, merkezin göbeğinde. Burada yer yoksa ikinci tercih Esperia Hotel. Denizin bir arka sırasında kalır, ama önü park olduğu için manzarası gene güzeldir. Merkeze yürüyerek 2-3 dakikalık mesafede.

 

Nea Peramos’tan çıkın, sahilden Kavala’ya doğru ilerleyin (otobandan değil, sahilden), Batis Beach Kavala’ya gelmeden hemen önce, buraya uğrayın. Minik bir koy, eli ayağı düzgün de bir tesis var, giriş 1,5euro. Saat 13-14 gibi Türk turları gelecek… yerinizi, öğlen yemeğinizi ona göre ayarlayın.

Akşam olunca Kavala’da bavulları otele, otomobili ilk gördüğünüz park yerine atın (allah kolaylık versin… Portun orada açık park alanı var) Otelden çıkıp göbekten sonra sahilden kıyı kıyı sağa doğru yürüyün, park gibi bir alan gördüğünüzde o sokağa sapın, Meli Artos’u bulun ve Paskalya çöreği alın (bak bunu da kimse söylemez ha… tam bu noktada kıymetimi bilin, çünkü bu tsoureki dilinizi kamaştıracak, tüm odanızı kokutacak kadar mahlepli).

 

Sonra otel yönüne geri dönün, Mehmet Ali Paşa medresesine girin, karşısındaki kafede (καφέ μπρίκι -şu anda farkettim, café briki’ymiş buranın ismi) bir soluklanın.

 

Hediyelikler için adres belli: Blue Rooster Emporium. Yokuşu indiğinizde bir de Yiassou var hediyelikler için. Bu sonuncu tuzludur söylemedi demeyin

Kavala’da akşam yemek için : τα μπακαλιαράκια της Κυρά-Μαρίας.Otelden çıkınca sahilden sola doğru yürüyün. Göreceksiniz burası sahildeki en salaş yer. Türkler çok tercih etmez, ama ben ve giden diğer Yunan arkadaşlar kefiliz mamaları lezzetlidir. İki amcanın yaptığı müzik de ekstrası. Çocuksuzlar hemen yandaki, bu yaz açılan barda geceye devam edebilir. Yaz hala gelemedi diyebilirsiniz, bar da en son gittiğimizde (Nisan 2018) daha açılmamıştı zaten.

Şiir gibi masa

Ayrılış günü… Alexandroupoli. Mutlaka otobandan yapın bu yolu, diğer yoldan gidip manzara filan vardır diye beklerseniz çok beklersiniz. Biz hala bekliyoruz. Alexandroupoli-Makri çıkışından çıkın. Makri’ye doğru ilerleyin. Sahilde, Ammo Ammo Beach’te son bir deniz. Belçika usulü midyeleri güzeldir. Diğer bir tercih gene Kavala etrafında oyalanmak olabilir. Ama son yemek için benim gönlüm her zaman “St George’s“dan yana; zaten “St George’s”a gitmek için geldik Makri’ye.

 

Tavsiye

Trakya’da olduğunuzu unutmayın ve St George’s‘a gittiğinizde mutlaka kuzu pirzolasını deneyin. Ben böyle bir pirzola yemedim şimdiye kadar. Panna Cotta’sı da leziz.