First things first… ilk önce şunu bilelim: Kapıda vize sadece Samos, Sakız, Kos, Rodos, Midilli ve Meis Adaları’nda uygulanmaktadır.

Hayır, kara geçişlerinde uygulanmaz. Hayır, diğer adalarda da uygulanmaz.

Ne zaman?

Türk vatandaşları en geç 2, yabancı uyruklu vatandaşlar en geç 3 gün öncesinden başvuru yapabilirler ve en fazla 15 günlük vize alabilirler. Bu 15 günlük vize alacağın anlamına gelmez, alacağın vize %99.9 sadece konaklama günlerinizi kapsayacaktır.

Nasıl?

Samos, Sakız, Kos, Rodos, Midilli ve Meis Adaları’na feribot seferi olan şehir & ilçelerdeki bu servisi sunan acentalara başvurman gerekiyor. Feribot bilet firmalarının çoğu aynı zamanda vize işlemlerini de organize ediyor. Gerekli evrakları kendilerine iletiyorsun (kargo ile mesela), sonrasında ister pasaportunu sana postalarlar, ister gittiğinde elden teslim alırsın.

Gerekli evraklar (2018)

Elektronik ortamda doldurulmuş vize başvuru formu (ıslak imzalı)

En az 6 ay geçerli pasaportun fotoğraflı sayfasının fotokopisi (Var ise eski vizelerinin fotokopisi)

Nüfus Cüzdanınızın önlü arkalı fotokopisi

2 adet yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf (arka fonu beyaz)

Otel konfirmasyonu (Ödendi bilgisi olmalı)

Gidiş-Dönüş feribot bileti

Başka başka?

Aslında kapıdan vize uygulamasında, acentelere başvurmadan, vizesiz pasaportunuzla direkt sınıra gidip, Yunan tarafına geçip, “kapıdan vize” alabiliyorsun. Ben neme lazımcı bir insan olduğumdan bunu gözüm yemedi şimdiye kadar.

Tavsiye

Ben daha önce iki kere kapıdan vize aldım.

Bir defa Midilli’ye giderken, oğlum için… Petra’ya giden feribotu tercih etmiştik, biletlerimizi Jalem Tur’dan aldık, kapıdan vize için de kendilerinden destek aldık. Gerçekten çok memnun kaldık. Petra’da bizi Jalem Tur’un Yunan yetkilisi karşıladı, sınırdaki işlemler sırasında yardımcı oldu. Kendisi olmasaydı yüksek ihtimal çocuğu sınırda bırakmak zorunda kalacaktık. Bununla ilgili yazı için tık tık.

Bir defa Samos‘a giderken benim için… Ertürk’ten destek istedik. Evrakları gönderdikten sonra 2 gün içerisinde vize işlemleri halloldu. Samos sınırda özellikle haftasonu gidişlerde uzun bir kuyruk olur, bizim ekipte bir tek ben, kapıdan vize sebebiyle, sıra beklemeden en öne geçtim. Ben geçince ailem de geçti ☺ O sırayı beklememek şahane bir histi.