Bence, Yunan’da her adanın kendine özgü bir yanı var. Evet Yunan anakarasında ve adalarda çoğunlukla iyi yemek yersin, ama Midilli adalar arasında benim damak zevkime en çok uyan adalardan bir tanesi. Hayır, birinci değil 🙂

Aşağıdaki Midilli rehberi Molyvos’ta kalacağın düşünülerek yazıldı. Çünkü Midilli’de Molyvos’ta kalınır. Elbette gene bence 🙂 Sana diyebilirler ki Molyvos çok turistik, çok kalabalık vs. Eğer sen de benim gibi kompakt olsun, eğer istersem iki adımda otel önünden denize gireyim, iki adımda yemek yiyebileceğim yerlere ulaşayım, iki adımda incik boncuk bulayım, eczane vs elimin altında olsun (malum çocuk var, annelik bunu gerektiriyor) diyorsan, çok da itimat etme bunlara. Midilli rehberi ‘nde yazdıklarımı oku, aynen uygula. Alacağın kilolar ve yapacağın yollar için şimdiden özür dilerim.

Nasıl?

Eğer 3 günden fazla kalacaksın sana tavsiyem adaya kendi aracın ile geçmen. Yurtdışına araç ile çıkış yazısı şurada. Bunun sebebi, yeşil kart ücreti, araç feribot ücreti vs toplanınca adadan otomobil kiralamak daha mantıklı hale geliyor. Ayvalık limandan benim bildiğim Turyol ve Jalem Tur‘un feribotları sefer yapıyor Midilli’ye. Yol aşağı yukarı 1,5 saat sürüyor. Tabii feribotun saatinde kalkarsa. Son gittiğimizde birisi pazarda fazla takılmış, kaptanı aramış (evet… küçük yer işte :), tüm feribot 20-25 dakika onu bekledik. Sorun ettik mi hayır? Sen de etme.

Jalem Tur : 09:15’te Ayvalık-Mytilene yapar, gene 09:15 ve 19:15’te Ayvalık’a geri döner. 2018’de Petra’dan gidiş dönüş seferleri vardı, ki Molyvos’ta kalanlar için müthiş bir icattı. Umarım bu sene de yaparlar.

Turyol: 09:00 ve 18:00’de Ayvalık’tan demir alır, 09:00 ve 18:00’de de Mytilene’den yola çıkar.

Midilli rehberi bonus !!!

Araç kiralama için: IGFA Mytilene merkezde, feribottan indikten sonra sahilden devam edin, 2-3 dakikalık yürüyüşle önündesiniz.

Nerede kalınır?

Daha yukarıda da dediğim gibi… kesinlikle Molyvos’ta.

Sana tavsiyem, illa Molyvos 1‘de kal. Buranın özelliği şu: otel, tek arabalık araba geçmeyen bir yol, taşlı bir plaj, huuoopp deniz. Başlık fotosu otelin önünden çekildi 🙂 Seni uyarayım, odaları süper basic. Yani, çamdan karyolaya hazır ol. Ama gayet temiz bir yerdir, kahvaltıda da bu basic anlayış devam ediyor. Hoş benim oğlan kahvaltıda servis edilen keklere bayılıyor… Burada yer bulamazsan, Hermes de aynı konum/sırada.

Ne zaman?

Mayıs başı itibariyle sezon açılıyor. Her yer olmasa bile, çoğu yer açık oluyor.

Kim gitsin?

Valla herkes orada. Tek başına gelenler, çiftler, eğlenmeye gelen 20 yaş grubu, tango okulları, çoluk çocuk olanlar, 4 kadın ve bir çocuk eğleyen beyler (bu benim bey).

Nerede yenir?
Molyvos limandaki Le Grand Bleu tavernanın görüntüsü

Le Grand Bleu: Molyvos limanda. Herkes Octopus’a gidiyor olacak, sen orayı pas geç, buraya git. Deniz ürünlerinde pişman olmayacaksın.

Midilli rehberi bonus !!! FRIENDS Grill & Pita House : Molyvos ana yol üzerinde. Gelmiş geçmiş en iyi gyros. Ya da ben o akşam çok açtım öyle mi geldi bilmiyorum, emin olmak için mecburen gene gideceğim.

Molyvos'taki Majaron restaurantta akşam manzarası

Midilli rehberi bonus !!! Majoran: Evet, bu da Molyvos’ta. Adanın menüsü en değişik restaurant’ı. Yemekler eski Osmanlı&Yunan mutfağı. Tavsiyem güneş battıktan sonra, ama tam hava kararmadan git. Mekandaki renkler muhteşem. Bu arada servis gerçekten yavaş, aman zaten nerede hızlı ki 🙂 Hem ne acelen var 🙂 Tatildesin sen. Not1: Porsiyonları aşırı büyük. Not 2: Burası diğer yerlere göre bir tık pahalı bir yer.

Poseidon Resturantta yemek öncesi sarmısaklı ve kekikli kızarmış ekmek ve şarap geliyor masaya.

Midilli rehberi bonus !!! Poseidon Restaurant: Skala Sikamineas’a gider gibi git, Sikamineas’a gelmeden önce sağdaki dar yoldan gir, önüne çatal yol geldiğinde soldan git. Buranın denizi büyük taşlı, sessiz sakin bir yer, dalmayı sevenler için güzel olabilir. En iyi pirzolalardan birini burada yiyeceksin. Masaya bir zeytinyağlı, kekikli kızartılmış ekmek bırakıyorlar ki… bütün paranı ver deseler, verirsin. Ama öyle yapmıyorlar elbette, çünkü burası Yunanistan.

Sabbia Beach Bar: Plomari’de, öğlen atıştırmalığı için ideal. Pizzalarını çok beğendik.

Midilli rehberi bonus !!! Xampelia: Bir Yunan mönüsünde ne varsa her şey var burada, yazın bir kenara. Mytilene’den kalkan feribota bineceksen, öncesinde son bir deniz & yemek için uğranabilir.

Ve adanın gözdeleri Molyvos Star ile Skala Sikamineas’taki I Mouria tou Mirivili. Benim yıldızım her ikisi ile de bir türlü barışamadı. Gittiğimizde ya başım ağrır ya fazla güneşte kalmışımdır… her ikisinden de bir kere bile yemekten zevk alıp kalkamadım :/

Denize nerede girsem?

Evet varsayalım ki Molyvos’ta ve hatta Molyvos 1’de kaldın ve otelin önü deniz. Ve ama itiraf edelim, burası en iyi yer değil (taşlı ve deniz ayakkabısı şart). Hakkını da yemeyelim… Sabah kahvaltı sonrası gir çık yapmak için ideal, güneşin batmasına yakın saatlerde müthiş.

Plomari plajındaki denizin görüntüsü

Plomari Beach: Müthiş renklerde bir denizi var. Küçük çakıllı, çocuklar için uygun. Denizi biraz serin. Biz Sabbia Beach’ten denize girip, aynı yerde de yemek yedik. Şezlong ücreti vermedik. Sahil boyunca benzer bir çok işletme var.

Petra: Sahil boyunca dizili restaurantların önlerindeki şezlonglardan ücretsiz faydalanabilirsin. Öğlen yemeğini orada yemen beklenir, yemezsen de bir şey denmez. Yürüyüş sevenler için ideal bir noktada, Molyvos’tan 5km uzaklıkta (gidişi kolay, dönüşü zor bir 5lik… malum rampalar falan filan)

Vatera plajındaki deniz oyuncaklarının görüntüsü

Vatera: Denizdeki şişme oyuncaklarla çocuklular için cennet. Hoş biz çocuktan daha çok zıpladık, atladık bu oyuncaklardan sanırım. Hemen derinleşen bir deniz.

Xampelia: Adanın en sıcak denizi olabilir. Kumlu ve sığ bir plaj. Küçük çocuklar için 10 numero.

Diğer bir seçenek de Skala Eresou. Bir kere gittim, keyif alamadım bir daha da gitmedim. Gidilir mi? Evet bir kere gidilir 🙂

Midilli’de ne yapılır?

Hazır oradayken Molyvos kalesine çıkabilirsin. Araba ile dibine kadar gidiliyor.

Yemek yedin… gecenin devamı için limana inen yoldaki cafe-barları tercih edebilirsin. Ya da Molyvos 1’e çok yakın olan, Congas Beach Bar’da neredeyse denize sıfır eğlenebilirsin. Bir diğer tercih de gene limana giden yoldaki Molly’s Bar olabilir, ki burası çok fazla İngilizdir.

Plomari’de uzo damıtım tesislerini gezebilirsin.

Skala Sikamineas’taki hediyelikçiler efsanedir. Şahane kolyeler, küpeler, bileklikler, duvar süsleri. Hepsini alabilirim.

Skala Kallonis’te sardalye yiyebilirsin. Buraya özgü olduğu söyleniyor, ben denemedim. Kallonis’yi sevemedim 🙁

A bu arada… Pelin başımızın etini yedin Molyvos diye diyeceksiniz ama… Bu küçücük yerde neredeyse her gün bir aktivite var. Gitar ya da klasik müzik dinletileri, konserler, yoga pratikleri vs vs.

Tavsiye

Petra’da Tchalikis’in dondurmalarını dene.
Mango’luyu ısrarla iste.”
“Mytilene’de Enjoy Frozen Yogurt‘un waffle’ı. Mutlaka adam başı bir tane olsun, sonra kavga çıkıyor. “-
Ağustos sonu-Eylül başı gibi gidersen… yer gök böğürtlen. Tadını çıkart.