İlk ne zaman gitmiştik Samos’a anımsayamıyorum… sanırım ada daha Kuşadası’ndan ayrılıp, bir ada halini almamıştı. O kadar eski yani. O günden bu yana çok değişmedi Samos. Hâlâ adanın batısı daha bakir ve doğusu daha hareketli. Plan yaparken bunu unutmayın.

Samos’tayken adayı rahat rahat, çok uzun sürelerde yol yapmadan gezmeyi seviyorum. Adada batı-doğu, kuzey-güney yaklaşık 35-40 dakika sürüyor. O yüzden de benim tercihim 2-3 gün adanın batısında, 2-3 gün doğusunda kalmak. Böylece sabah bir plajda, öğlen başka bir plajda denize girebiliyorum. Çünkü biliyorsunuz, suya girilmedik koy kalmamalı ☺

Nasıl gidilir?

Samos’a gitmek için ilk önce Kuşadası*’na gitmek gerekiyor. Yaz sezonu boyunca Samos’ta ki iki farklı şehre (Pythogorion ve Vathi), hem gidişte hem de dönüşte, sabah ve akşam feribot seferleri var. Sezon dışında ise, seferler daha kısıtlı, yanlış hatırlamıyorsam sabah gidiş akşam dönüş bulunuyor. Gidiş-dönüş yetişkin fiyatı 35€.

Biletleri şimdiye kadar hep Meander Travel’dan aldım. Kapıdan vize alacaksanız, onda da yardımcı oluyorlar. Kapıda vize ile ilgili buraya tıklayabilirsiniz.

* ya da Sığacık’tan kalkan feribotları kullanabilirsiniz. Ben bunu şimdiye kadar kullanmadığım için burada bahsetmiyorum.

Araç kiralama

Eğer 3-4 günlük bir tatil yapacaksanız, tek tavsiyem var: otomobilinizi Kuşadası’nda park edin. Limanın oradaki taksicilere, burada ucuz bir otopark varmış diye sorarsanız otoparkın yerini tarif ederler size. Gün sayınız artacaksa otomobiliniz de sizinle gelsin. Otomobil ile yurt dışına çıkış ile ilgili şuraya tık tık.

Otomobil kiralarken iki kriterim var, temiz olacak ve kliması çalışacak. Adada senelerden beri Nikos’tan otomobil kiralıyoruz. Zamanında limanda olur, bekletmez. Ama adam bıktı bizden, çünkü pürüpak aldığımız arabaları genelde kum içinde bırakıyoruz kendisine.

Nikos: +30 693 7316702 / info@auto-land.gr

www.auto-land.gr

Pythogorion’a mı Vathi’ye mi feribot?

Adanın kuzeyinde kalıyorsanız Vathi’ye, güneyinde kalıyorsanız Pythogorion’a olmalı aslında.

Ama gelin görün ki Pythogorion’a gitmek daha kısa süre sürüyor. Dönüşünüzü de buradan alırsanız, sahildeki balıkçıların önünde, feribot saatine kadar denizde kalabilirsiniz.

Nerede kalsam?

Ormos Marathakampou (Güney Batı Samos)

IMG_7051Huzur, sakinlik için Samos’un batı tarafı demiştik ya… Bu bölgedeki Ormos Marathakampou benim favorim. Minnak bir balıkçı köyüdür burası. Akşamları meydanında çocuklar futbol oynar, bir tane yaşlılar kahvesi vardır, gün boyunca frappe içilir. Yat limanının inşası ile (o limanın taşlarının getirildiği günleri biliyorum ben) son 2-3 senedir biraz daha hareketlendi, minnak bir barımsı açıldı. Buranın tek kusuru köyden denize girilmemesidir. Ama o kadar kusur olur yani, di mi? Zaten deniz araba ile 5-6 dakika ileride.

Konaklama için Kerkis Bay Hotel‘i tavsiye ederim. Zaten burada başka da bir yerde kalmadım. Memnunum yani. Odaları temizdir, kahvaltı basit ama yeterli, otelin restaurant’ı akşam yemeği de servis ediyor ve gayet başarılı.

Pythogorion (Güney Batı Samos)

PythogorionPythogorion adanın alışveriş ve yatçı cenneti. Alışveriş caddesinden yürüyüp denize ulaşırsınız. Sahil boyunca tavernalar… ama denizi göremezsiniz, çünkü yatçılar… elinizi sallasanız Türk’e çarpar. Böyle bir yer. Ama ben gene de seviyorum. Ormos’ta kalıp o sakinliği yaşadıktan sonra bir nevi iyi geliyor.

Pythogorion merkezdeki hiçbir otelde kalmayın, bu sözümü dinleyin, sonra dua edersiniz bana. Otellerin neredeyse yarısını gezdim, klostrofobik olmayan, nem veya yemek kokmayan görmedim. Bu gözler neler gördü o otellerde.

Otel için benim tercihim Mykali Bay. Acayip sempatik, minik Samos evlerinden oluşan bir tesis. İşletmecisi ile de gönül bağımız var. Mykali’de yer bulamayıp başka yerlerde konakladığımız iki seferde de kadıncağızı gece telefon ile arayıp, kurtar bizi demişliğimiz ve onun da bizi kurtarmışlığı var. Canım ya.

Kokkari (Kuzey Batı Samos)

Bir türlü kalmak kısmet olmadı. Bir sonraki seferde kalacağım yer. Ormos Marathakampou kadar sakin değil, Pythogorion kadar hareketli değil. Meydanda güzel jazz yapan bir bar var (Manos Bar). Tavernaların bir kısmı nerdeyse denizin üzerinde.

Samos’ta yapılacak en iyi şey

Samos’un en güzel yeri… denizi. Müthiş.

Kampos Marathakampou/Votsalakia (Güney Batı): Adanın en uzun sahili ama niyeyse çoğunlukla boştur. Burada da tavernalar, plajlar var halbuki. Benim tercihim Tortuga Beach, sadece snack servis eder ama güzel beach’tir. Yediğini içtiğini ödersin, no plaj parası.

Psili Ammos (Güney Batı)/Tsamadou: Burası da kumlu, küçük çocuklara uygun bir plaj. Ücret aşağıdaki ile aynıdır. Yemek için Flisvos Tavern var, nasıl bilirsin dersiniz ehhhhh derim.

IMG_1288

Psili Ammos (Güney Doğu): Özellikle küçük çocuklar için ideal. Her zaman kalabalık olur. Ücretli plaj, iki şezlong+1 şemsiye 7€ civarıydı. Saat 11-12’yi geçerseniz yer bulmak çok zor. Psili Ammos, “fine sand” demek.  Burası da şahane bir kum, hemen plajdaki Psili Ammos Tavern lezzetlidir.

Tsamadou & Lemonakia (Kuzey): Evet adada iki tane Psili Ammos ve iki tane Tsamadou var ☺ Ücretli plaj olan, dip dibe iki küçük koydur bu ikisi. Kokkari’ye yakınlar. Eğer dalgasız gününü yakalarsanız deniz şahane ötesi. Baktınız dalgalı, hemen adanın güneyine geçin (ya da tam tersi, güney dalgalıyken kuzey dalgasızdır). Taşlı bir denizdir. Deniz ayakkabılarınızı unutmayın.

Livadaki Beach (Kuzey Doğu): Buranın son 1-2 km yolu kötüdür, ama mutlaka gidilmeli ve burada da denize girilmeli. Adanın kesinlikle en muhteşem denizi. Yediğini içtiğini ödersin, no plaj parası. Su sıkıntısı yaşanan bir tesis, tuzdan rahatsız oluyorsanız yanınıza yedek su alın.

Bir de Mikro Sheitani ve Megalo Sheitani plajları var. Ben biraz rahatıma düşkün, armut piş ağzıma düş bir insan olduğumdan, buraların da hem yolları kötü, hem de yarım saat kadar yürünerek ulaşılabildiğinden gitmedim. Yiyecek içecek de yok. Ama eğer siz kendi otomobiliniz ile gidiyorsanız gidin buraya, kiralık araç ile gitmenizi tavsiye etmem.

Yaşasın yemek yemek

Kampos Marathakampou’da Nick the Greek’in gece eğlencesi müthiştir. Canlı müzik yapıyorlar, Yunan aile sayısının turist sayısından fazla olduğu yerlerden biri. O yüzden, sabaha kadar sirtaki istiyorum derseniz burası yeriniz ☺ Ama unutmayın buraya eğlence için gittiniz, yemek için değil. Eğlence derken gecenin ilerleyen saatlerinde ortalık yangın yerine dönecek (literally), hazırlıklı olun 🙂

Gene Kampos Marathakampou’da öğlen yemekleri için Romeo beklenmeyecek kadar iyidir.

Kokkari’de hava güzelse Meltemi (sahile masa atıyorlar, ama rüzgarlı havada yazın bile donuyor insan), rüzgarlıysa Stathis Fish restaurant (burası ile Manos Bar neredeyse dip dibe).

Agios Konstantinos’ta To Kyma ev yemeklerinde iyidir. Denemek isterseniz bir uğrayın. Biz genelde Vathi’de feribottan indiğimizde, burada yemek yiyip öyle devam ediyoruz yola.

Gene Agios Konstantinos’ta AAA Restaurant’ın menüsü adanın diğer restaurantlarına göre değişik ve lezzetlidir; portakallı ballı tavuk, şarap soslu kuzu vs. için adresiniz burası olsun.

Pythagorion’da Taverna Maritsa deniz görmeyen bir ara sokakta yer alır, ama güzeldir, gidiniz. Sahil hattındaki tavernalar genelde çok şişirmece ve turist işi. Bir tek ”Restaurant Pythagorion”u ayrı tutarım. Dünyanın en saçma menüsü vardır burada, yok yok tarzı. Yemeğin sonunda Vin Doux ikramları var, sırf bunun için bile giderim yani ☺

Yiyecekler hakkında bir şey yazmıyorum, standart bir sofranın olmazsa olmazı ahtapot, kabak kızartma, cacıki… Ben kendi adıma fazla ahtapot yemekten alerji oluyorum her seferinde ☺

Gez gör

Manolates güzel bir dağ köyü, köye çıkan yol dünyanın en güzel yollarından biri olabilir, köy etrafında doğa yürüyüşleri düzenleniyor. Bir sürü küçük butikte seramik, takı satan mağazalar var. Köy girişindeki  otoparka park edin ve karşısındaki minik mekânda adanın en iyi fried feta’sını yiyin. Sonra başlarsınız tura ☺

Manolates

Pythagorion’da sevgili Pisagor’a bir selam çakın. Kendisi ile daha yakın temas istiyorsanız, Marathakampos’ta bulunan Kerkis Dağı’ndaki Pisagor Mağaralarını ziyaret edebilirsiniz. Yolun kötü olduğunu (ilk kiralık araç ile gitmeye çalışıp, geri dönmüştük. O kadar kötü.) ve oraya vardığınızda yaklaşık 300mt tırmanmak zorunda olduğunuzu unutmayın.

Samos Wine Museum Vathi tarafında feribot beklerken ne yapsam diye düşünürseniz aklınızda olsun. Yoksa… yani siz bilirsiniz ☺

Almadan dönme

@ Koumaradei: Der Webstuhl’tan el işi örtüler. Şimdi beni tanıyanlar el işi örtü ve beni hiç bağdaştıramadı tabii. Gidin görün.

2017-06-28-PHOTO-00002770

@ Manolates: Kerannymi Jewelry. Kolyeler, küpeler ☺

Vin Doux: Duty free’den alın.

Vin_doux

KISACA

Her adanın, her şehrin kendine özgü bir kokusu var bu ülkede. Thassos gül kokar mesela, Midilli kekik, Aegina fıstık… ve Samos deniz kokar. Amacınız denizden çıkmamak, bir terlik bir şort rahatlığında tatil geçirmekse, Samos size göre.