Daha önce yazmalıydım aslında Thassos rehberi başlıklı bu yazıyı. Thassos, 2004 senesinde benim Yunanistan’da ilk ayak bastığım yer. Biraz mahcubum.

İlk gittiğimde aylardan Mayıs’tı ve adaya adım attığımızda her yer gül kokuyordu. Evet, burada adaya özgü Thassos gülü yetişiyor; bir tabak büyüklüğünde, kocaman açan ve tüm adayı kokutan güller bunlar. O zaman, Gökçeada’ya çok benzetmiştim ben; aynı Gökçeada gibi su kaynakları var, dolayısı ile de yeşil bir ada, dağ köyleri vs ile hala çok benzetiyorum.

Nasıl gidilir?

En kolay ulaşım Keramoti’den arabalı feribota binmek. İpsala sınırdan Keramoti 2 saatlik bir yol. Sonrasında, neredeyse her saatte hareket eden feribota biniyorsun ve 30 dakika sonra adadasın. Adada, eğer plajları gezmek, dağ köylerine çıkmak istiyorsan otomobile ihtiyacın olacağını unutma. Feribot saatleri ve bilet fiyatları gibi bilgiler için şuraya tıklayabilirsin.

Nerede kalınır?

Lysistrata'da ağaçlar arasından deniz bakış

Benim favorim sene 2004’te kaldığım Lysistrata. Burası basit bir yer, avantajı önünde kendi plajının olması ve bu plajın da mis gibi kum olması. Sabah denizi ve akşam denizleri için müthiş pratik. Sahipleri sessizce ilgili 🙂

Bunun dışında ben senin yerinde olsam Golden Beach’te veya Skala Rachoniou’dan Skala Kallirachis’e kadarki sahil hattında kalırdım. Bu bölgede kendi plajı da olan minik yerler bulman daha yüksek ihtimal.

Thassos rehberi ipucu : Thassos’u çeviren ring bir yol var; kalacağın yerin, o yolun deniz tarafında olmasına dikkat. Bunu şunun için söylüyorum: yolun diğer tarafında, eğer tesis ana yol üzerinde değilse, tesislere giden yollar çoğunlukla sıkıntılı (bu yol yok demenin kibarcası) ve bu taraftaki tesisler çoğunlukla hiçliğin ortasında.

Ne zaman?

Mayıs’ta sırf gül kokusu için gidilir aslında, ama denize giremezsin.

Bunun dışında Haziran, Temmuz, Eylül. Hayır Ağustos değil. Ağustos’ta bir ada ne kadar kalabalık olursa o kadar kalabalık.

Kim gitsin?

2004’ten beri Thassos evrim geçirdi. O zamanlar motosikletçilerin uğradığı, karavancıların gözdesi, sakin, kendi halinde bir yer olan adada hareketli plajlar açıldı. Artık gençlere, yaşlılara, çocuklulara, herkese uygun bir yer ve sakin yerler hala var.

Hangi plajlar?

Bir adada olduğunu unutma, her yer plaj burada 🙂 Gene de belli başlıları sayıyorum:

Karnagio: 2018’de benim açık ara favorimdi. Taşlı bir plaj, çocuklar için minik bir alan yapmışlar ve büyük taşları temizlemişler. Taşlı olduğu için mükemmel berraklıkta bir suyu var, denizin içi balık kaynıyor. Biz bonus olarak bir de yavru ahtapot gördük. Deniz ayakkabılarınızı ve gözlüklerinizi unutmayın. Thassos limanın bulunduğu ana şehirde yer alıyor. Snack, salata, içecek veren bir restaurant’ı var. Giriş, şezlonglar ücretsiz. Tavsiyem geceye devam etmeye hazırlıklı gidin, şahane bir barı var.

Golden Beach: 3km uzunluğunda kum plaj. Sahil boyunca bir sürü minik taverna ve tavernaların önünde de şezlonglar var. Biz hep akşam saatlerinde gidip, bir tavernaya yerleşip, denize girip, tekrar bir şeyler içip, tekrar denize girip, yemeğe oturduğumuz için şezlonglar ücretli mi 2004’ten beri öğrenemedim 🙂 

Aliki: Burası Thassos’un olmazsa olmazı (-ydı.) Çok severdim burayı, mükemmel minik bir koydu. Son gidişte hem işletmecilerin tavırları, hem de öğlen gelen gezinti teknelerinin bıraktığı çöplerle hayal kırıklığı oldu.

Paradise Beach: Durgun zamanına denk gelirsen kumlu, müthiş bir deniz.

Saliara & Makriammos Beach: Bu ikisi mermer yataklarının üzerinde & dibinde. Beyaz bir zemin üzerinde denizi düşün… deli dehşet bir renk. Saliara’ya iki yol var, biz kötü olanını tercih ettik ve bir daha gitmeye tövbe ettik. Eğer gidersen sen diğer yolu bul 🙂

Ve daha sayamadığım bir sürü plaj.

Gözünün gördüğü her koy işte 🙂

Nerede yenir?

Lykos taverna'da deniz manzarası

Sahibine dikkatli bak… tam bir Karadenizli dersen, yanılmazsın. Abi Karadeniz göçmeni.

Taverna Lykos: Sahilde tekne yapan Thassos’lulara abi sen nerede yiyorsun buralarda deyince bizi gönderdikleri yer. Burada yediğim çipuranın tadı hala damağımda. Müthiş salaşlıkta ve efsane lezzette bir yer. Burası Thassos rehberi bonusum olsun size 🙂

Taverna Faros: Ne yerseniz beğeneceksiniz. Servis Yunan standartlarına göre epey hızlı. Çocuklara mutlaka portakal suyu ısmarlayın. Bizimkiler 3er 3 er içtiler 🙂 Denize bakan masa istiyorsanız mutlaka rezervasyon yaptırın.

Tavern Grill Elena: Hatırladıkça ağız akıtacak kadar lezzetli. Tavuk çevirme, kokoreç, oğlak çevirme. Et severlerin cenneti burası.

Thassos rehberi : Tavsiye

Thassos İstanbul’dan 5-5,5 saatte gidebileceğin Türkiye’deki yerlere göre bir çok medeni ücretsiz plaj sunan, Euro 6küsur ile çarpılsa da (eğer pasaport ve vizen varsa) Türkiye fiyatlarından daha ekonomik bir ada. Evet acı ama daha ekonomik 🙂