Biliyorsunuz ki dünyanın en güzel içeceği Rakı’dır. Bu, tartışma götürmez. Rakı yanında uzun uzun masalar kurup, aile ve arkadaşlarla sohbet muhabbet mi istersin, yoksa kadehin yanına biraz peynir, biraz kavun alıp ufka bakarak kendi kendine mi sohbet sohbeti açar o kadarını bilemem ama bak işte, bunları yakalayabileceğin tek bir içecek daha var: o da Uzo.

Alem içkidir Uzo.

Rakı’yı sek içemeyen, Uzo’yu sek içer mesela. “Yok artık… biz bunu sek içemeyiz” diyenlere verdiğim tavsiyeyi sana da vereyim: eski tip, küçük su bardaklarından birine (hayır, rakı kadehi gibi uzun bardakta sevmiyorum uzoyu) 3/4 oranında uzo koy, üzerine 1-2 tek buz. Hayır, su eklemek yok. Bir tık bekle ki buzun serinliği uzoya geçsin, rengi biraz dönsün. Sonra bir yudum ve oohhhhhh ve afiyet olsun. Artık Yunan’ın havasından, suyundan mı, yoksa tatil kafasından ya da yenilenlerden mi bilmiyorum, ama ne baş ağrısı ne mide rahatsızlığı. Siz gene de drink responsibly.

İlk defa Yunanistan’a gelen herkes Mini’nin tadına mutlaka bir bakar. Sanırım sadece turistler içer. Uzo içip de, benim tercihim Mini diyen kimseye denk gelmedim bugüne kadar.

O yüzden sen farklı markaları denemekten çekinme. Her gittiğin yerde o yöreye özgü Uzo’ları da tatmadan dönme.

Mesela benim için Midilli Barbayannis‘dir (yeşili olsun lütfen), Samos Frantzeskos (şişesi de çok güzeldir), Sakız Apalarina (bir de adını hatırlamadığım sakızlı ouzo var… yaaaani… bence, ne gerek var ki?), Trakya Mpampatzim (Türkçe meali Babacım Uzo).

Bu sonuncu, Mpampatzim, benim açık ara favorim. Bundan seneler önce bir restaurantta “göçmenler de çok sever bunu, sahibi sizin oralardan gelme, herhalde ortak damak tadı diye bir şey var ” demişlerdi. Bahsedilen göçmenler mübadele göçmenleri. Haklılar sanırım.

Ama bak dikkat et… Mpampatzim’ın Ouzo olanını isteyeceksin; Tsipouro olanı gelirse uyanık ol, dikkatli iç.  Yoksa benim gibi etrafa püskürtürsün ağzındakileri, çünkü tsipouro olanı kloraktan hallice… masadaki bütün mezeler de heba olur, sonra elinde kağıtlar etrafı temizlemeye uğraş dur.

Tavsiye

Volos tarafına yolun düşerse, uzo siparişi verdiğinde mezelerin ücretsiz masaya getirildiği Tsipouradika’lara gitmeyi unutma. Bu restaurantlarda içtiğin şişeler masadan kaldırılmaz. Hesap istediğinde şişeler sayılır, bu kadar basit.