Bir önceki post ile şunu fark etttim: Xanthi‘yi o kadar seven ben, burası ile ilgili bir şey yazmamışım. BEN yazmamışım. Skandal. Gelin yamacıma o zaman…

Xanthi, süper kompakt bir şehir. Her şey yürüme mesafesinde. Öğrenci şehri, dolayısıyla da her yer cıvıl cıvıl. Kafeler, barlar öğlen doluyor; geceye kadar devam ediyor. Ve burada Türkçe harici tek bir kelime konuşmadan yaşamını devam ettirebilirsin, Türklerin yoğun yaşadığı bir yer. Bu minicik şehirde, garantili çok lezzetli yemekler yiyeceksin; hem de inanılmaz bir şekilde girdiğin her yerde.

Nerede kalınır?

Elisso Hotel‘i şiddetle tavsiye ederim. Şehir merkezindeki diğer otellere göre daha pahalıdır, ama konumu mükemmel, odaları çok rahat. Otelin kafesi şehrin akşam üzeri buluşma mekanlarından. Hemen önünde minik bir çocuk parkı var (küçük çocuklular için bulunmaz nimet). Kahvaltıyı da oldukça iyileştirdiler. Oldukça derken, yanlış anlaşılma olmasın; gelen Türk müşterilerle beraber, kahvaltıya domates-salatalık-zeytin filan eklediler :)))

Elisso Hotel'şn önündeki kafe ve yeşil alan

Elisso Hotel kafe alanı ve dibindeki çocuk parkı ve etrafta koşturan DM 🙂

Xantippion buranın en ucuz otellerinden; kal/kalma deme konusunda çok kararsızım. Bizim odanın halısı pisti; diğer odanın banyosunun camı kırıktı, gece boyunca dondular. Ama Yunanistan coğrafyasında gördüğüm en iyi kahvaltılardan birini veriyor bu otel. Kahvaltı > Hijyen mi? Yoksa hijyen > kahvaltı mı? Sen karar ver.

Nestos, kalınabilecek eli ayağı düzgün yerlerden. Merkeze biraz uzak kalıyor.

Ne zaman?

Xanthi’min her mevsimi güzel. Yazın sıcakta insanı daraltmaz, araba ile 10 dakikada plajları var. Sonbahar ve ilkbaharda doğası ve enerjisi -öğrenci şehri güzelliği- muhteşem. Kışın? Ne kadar soğuk sevdiğinle alakalı. Kışın asla şapka-kapüşon takmayan ben, burada yün bere taktım…

Niye gidilir?

Erken çıkışlı bir iş günü cumasında, 5 saat sonra İstanbul’dan çok başka bir atmosferin keyfini sürebilirsin. Gireceğin her yerde yemekler gerçekten de güzeldir. Öğrenci şehri demiştim… bu da eşittir: bir sürü güzel kafe, minik barlar, 3 barlık bir rock müzik sokağı, ve düzgün fiyatlar 🙂

Doğa yürüyüşü seviyorsan burası bir cennet.

Tüm bunlara ek olarak, Palia Poli yani Eski Şehir ve evleri güzeldir. Xanthi belediye çalışıyor, tarihi evlerin, noktaların hepsinde QR kod mevcut.

Gene Palia Poli’de bahar ve yaz zamanlarında dışarılara taşan, keyfini çıkartabileceğin bir sürü café var.

İskeçe Festivali zamanında, araba ile 5 dakikada gidebileceğin Flamingo Outlet‘teki Nike’ta dehşet bir indirim oluyor. Aynı yerde toplamda 6-7 mağaza var, bunlardan aklımda kalanlar Admiral (Yunan spor markası) Outlet ve HM.

Xanthi, Palia Poli yani Eski Şehir sokaklarındaki evler

Palia Poli sokakları labirent gibi

Ne yapılır?

İskeçe Festivali’ne git mesela. Ama hazır ol, şehir dehşet kalabalık olacak. İlk gidişin festival için olacaksa, gitme; hiç birşey anlamayacaksın şehirden.

Dağ köylerine git, Pilima’da yemek ye.

Şehri dolaş, Palia Poli’de turla, eski evlerin güzelliğini, bahçelerinin şahaneliği gör. İçin gitsin.

Bir kafede otur, sonra geç biraz da diğerinde otur.

Merkezdeki sabit halk pazarına bir göz at ya da cumartesi günleri kurulan Xanthi pazarında turla.

Lig maçlarını kontrol et, Xanthi’nin evde maçı varsa mutlaka git. Hatta belki gidişini bu maçlardan birine denk getir.

50km uzaklıktaki Kavala’yı ziyaret et.

Yazın gittiysen, 10 dakikada ulaşabileceğin plajları var. Ben Fanari tarafındakilere gittim (20-25 şezlongluk, servisi olan plajlar); Neo Erasmio’dakileri son Xanthi’ye gittiğimde tavsiye ettiler.

Eskiden tek bir bar vardı burada… şimdi yan yana 6-7 mekan var sanırım. Buradakiler mi, Palia Poli içindekiler mi daha güzel? Kararsızım.

Kim gitsin?

Herkese uygun. Soğukla aran yoksa, kışın gitme. Artık ben kışın gitttiğimde ne üşüdüysem, herkesi uyarıyorum :))

Ne yenir?

Meze Bar açık ara en iyi restaurant’ı. Ne yersen beğeneceksin. İsmi seni aldatmasın, her türlü ana yemek mevcut.

Dağ köylerinden Pilima‘da gerçek et ve gerçek tavuk ye.

Kivotos çok iyi gavros (hamsi) yapar. Yazın tadilattaydı, artık açılmıştır herhalde.

To Dromaki‘nin porsiyonları inanılmaz büyüktür, etleri de lezzetlidir -tabii ortanın üstü ve çok pişmiş seviyorsan… boşuna ısrar etme asla ve asla orta pişmiş ya da az pişmiş et gelmeyecek sana-.

Palea Polis, buranın Trip Advisor üzerinde en çok puan alan mekanı. Benim içimi karartıyor, ama vardır bir bildikleri herhalde…

Myrovolos‘ta yiyeceğin şeyler öyle çok lezzetli olmayacak belki, ama burası geceleri eğlencelidir. Dans etmeyi sevmiyorsan, en kötü oturur dans edenleri seyredersin.

Mezebar'da servis edilen karides

Şunların yakışıklılığı <3

Byzantio'nun dondurmaları

! Bonus ! Byzantio’nun dondurmaları fena değil. Kahve ve limonlu başarılıydı.

Nasıl gidilir?

Birinci seçenek, Esenler’dan otobüse binmek :)) Evet, otogardan direkt Xanthi seferleri var.

İkinci seçenek otomobil ile yola çıkmak. Sınırı geç, Egnatia Odos otobanını takip et. Sınırı geçtikten 1,5 saat sonra Xanthi’desin.

Otomobil ile yurt dışına çıkış yazısı için tık tık.

Tavsiye

Şehir çıkışında çiçek seraları göreceksin. Ben bu kadar sağlam -düşün benim elimde bile büyüyen- fideler görmedim. Hediyelik dediğin illa magnet olmaz ki, sen zeytin fidanı getir insanlara.