Atina, Parga, Corfu, Girit, Mykonos, Santorini ve benzerlerine de uzak Yunanistan diyelim. Buralar için uzaklık vermek daha zor, özellikle adalar için. Çünkü direkt gitmeyebilirsiniz, ilk gittiğiniz adadan diğerine aynı gün içinde geçemeyebilirsiniz vs vs. Gene de fikir vermesi açısından :

  • Kalbimin kraliçesi: Atina. İpsala sınırdan sonra 8.5 saatlik bir maraton. Yolu bölüp, 1 gece yolda konaklamak şart (Volos veya Kamena Vourla’da tercihen). Selanik-Atina arasında araba kullanması acayip keyifli, bomboş bir otobanda gidiyorsunuz, ve ama yol boyunca sürekli radar var ve 100 avroya yakın (Belki fazla?) otoban parası veriyorsunuz. Diğer seçenek, bizdeki E-5 versiyonu yolu kullanmak; ama orası da dağ yolu. Diğer bir seçenek de, Kavala’dan feribota binip Laurio’ya gitmek ve oradan Atina’ya geçmek; ve ama feribot 14 saat sürüyor. Yani, ne yaparsanız yapın eğer uçak tercih etmiyorsan, Atina’ya gitmek demek en az 6-7 günlük bir seyahat, ki Atina’da ve etrafında 4-5 gün vakit geçirebil. Yeter mi? Bence hiç yetmez, o kadar seviyorum.
  • Adaların kraliçesi: Girit için en az 10 gün (Biz 10 günde adanın sadece batısını gezebilmiştik, Girit’i tam anlamıyla görebilmek için 15 gün ideal.) geçirmek lazım. Gitmesi biraz meşakkatli, ama değiyor. Atina’dan uçakla gidebilirsin ya da Rodos üzerinden feribot ile. Hangi adalardan Girit’e feribot olduğuna bakmak için tık tık
  • Corfu ve Parga: Sınırdan sonra 8 saatlik bir yolculuk, toplamda 11 saat ve fazlası 🙂 Sabah erken çık, ister Selanik’e gelmeden önce Asprovalta’da deniz&yemek molası ver, ister Selanik’te Atatürk evini ziyaret et, sonrasında Ionnina’ya devam et, burada konakla ve sabah yola devam et. Dönüşte de bu sefer Kavala‘da 1 gece konakla. Corfu büyük bir ada, en az 5-6 gece kalacak şekilde planla; hazır oralara kadar gitmişken 2 gece kalıp, Parga‘yı da görmek isteyebilirsin.
  • Mykonos: Bu konuda şanslısın, yazları İstanbul’dan direkt uçak seferleri var. Sen gene de, Selanik’ten uçak seferlerinin fiyatlarına da bir bak. Burada kalış süren? Ne kadar partilemek istediğinle doğru orantılı 🙂 Niyetim partilemek değil, adayı gezmek diyorsan… Gitme.
  • Santorini: Kos, Rodos ve daha bir sürü adadan feribot var. Atina veya Selanik üzerinden uçakla da gidebilirsin. 2 gecede hayatın boyunca yetecek kadar romantikliğe doyurur seni bu ada. Sonra kaç 🙂