Müjdemi isterim… Kozmos vize Anadolu yakasına da ofis açtı. Bu vesile ile Yunanistan vizesi ile bir kaç söz söyleyeyim.

Yunanistan vizesi ni iki şekilde vize alabilirsin.

Yunanistan Konsolosluğu’na giderek

İstanbul’daki Yunanistan Başkonsolosluğu, Yunanistan vizesi ile ilgili olarak (D ve C tipi -normal turist vizesi) her Salı saat 9:30-13:00 arası randevu ile ziyaretçi kabul ediyor. Hafta içi saat 09:00-16:00 saatleri arasında +90 212 393 8290/1/2/4 numarasını arayarak veya şu adreslere mail gönderek iletişime geçebilirsin visaist@mfa.gr veya grgencon.kon@mfa.gr

Ayrıca, İzmir ve Ankara’dan da Yunanistan vizesi için konsolosluk / büyükelçiliğe direkt başvuru yapabilirsin.

Kosmos Aracı Kurumu ile

Aracı kurumun İstanbul Avrupa Yakasında Harbiye’de ve Anadolu Yakasında Altunizade’de, ayrıca Trabzon’da ofisleri var.

Ben İstanbul’da hep aracı kurumdan, İzmir’de ise başkonsolosluktan aldım vizeleri. Şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamadım, tam tersine eksik evrak verdiğim halde işleme alındım, şu da eksik denerek arandım, ve hatta İzmir’de kim olduğunu bilmediğim bir beyle sohbet ederken kullandığım bir kelime ile ilk vizemi 1 sene olarak aldım. Hayat işte 🙂

Neler yapmak gerekiyor?

Başkonsolosluktan başvuruyorsan, randevu alıp, başvuru formunu ve diğer evrakları hazırlayıp (en aşağıya listesini ekliyorum), randevuna gidiyor ve sonra da 7-15 gün arası bekliyorsun.

Kosmos ile vize başvurusu için ya telefonla randevu alıyorsun ya da web sitelerinden. Web sitesinden randevu almadan önce, ilk önce vize başvuru formunu doldurman gerekecek. Formu doldurduktan sonra randevu sayfasından müsait günleri ve saatleri görebilirsin.

Gerekli evraklar

Aşağıda Yunanistan’a otomobil ile, çocuklu aile olarak giden ve otelde konaklayacak bir çalışanın (bu ben oluyorum) evrak listesini iletiyorum. Gözünüzü çok korkutmasın… Bir alıştı mı otomatiğe bağlıyor insan :))

Tam ve eksiksiz doldurulmuş ve şahsen imzalanmış Başvuru Formu

Geçerli Pasaport: Pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalı, en az iki adet karşılıklı boş vize sayfası bulunması gerekmekte. Pasaportunun geçerlilik süresi, talep edilen vize süresinin bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerli olmalı.

Vize Ücretleri: Nakit ve EURO olarak başvurunun yapıldığı esnada ödenir. Bakınız Vize Ücretleri

Fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet Biometrik Fotoğraf – bilgisayarda taranmış fotokopiler kabul edilmemektedir. (fotoğraflar beyaz arka zeminde çekilmiş olmalı ve başvuru formuna yapıştırılmalıdır) Fotoğraf Özellikleri için tık tık.

Sigorta: 30.000 Euro veya $50.000 tutarında, Schengen bölgesindeki tüm seyahat sürenizi kapsayacak şekilde geçerli olan seyahat sağlık sigortasının orijinali, fotokopi kabul edilmemektedir. Çok girişli vizeye sahip iseniz, minimum olarak ilk gidiş sürenizi kapsayacak şekilde bir seyahat sigortasına sahip olmanız gerekmektedir.

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Pasaport fotokopisi: Pasaportun kimlik bilgilerinin yazılı olduğu sayfanın fotokopisi. Daha önce Schengen veya başka bir ülkeden vize aldıysanız o vizenin bulunduğu sayfaların fotokopisi.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Konaklama rezervasyonları (Otel rezervasyonu gösteren belge)

Türkiye’de ya da Avrupa’da bulunan mal varlıklarınız yani tapu fotokopileri vs (ben hiç eklemedim şimdiye kadar),

Son 3 aya ait kişisel banka hesap cüzdanlarının orijinalleri.(hesap hareketleri) Hesap dökümü internet bankacılığından çıktı alındı ise bankadan ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır;

Son 3 aya ait kaşe ve ıslak imza ile onaylatılmış maaş bordroları. Eğer yeni bir işe başladıysanız daha önceki iş yerinize ait bilgileri ve maaş bordrolarını sunabilirsiniz. Sözleşmeli çalışılıyor ise sözleşme fotokopisi.

Araç evrakları

Ehliyet (Ehliyet uluslararası olmalıdır, 01.01.2016 tarihi itibarı ile yenilenen ehliyetler uluslararası ehliyet olarak kabul edilmekte olup, beynelmilel şoför ehliyeti yerine geçmekte. İlla beynelmilel ehliyet alacağım dersen şuraya tık tık . İlk ehliyet alma bedeli 2019 itibariyle 690TL’dir);

• Araç ruhsatı

• Yeşil sigorta : Kosmos sitesinde istenen evraklar arasında yer almakla beraber, sizden istenmeyen bir evrak. İlla sorarlarsa, hemen yanda sigortacı var, oradan yaptırp evraklarınıza ekleyebilirsiniz.

Araç 3. bir şahsa ait ise(aile,arkadaş veya şirket vb.) yukarıdaki evraklara ek olarak;

• Araç sahibinden vekaletname eklenir. Eğer araç ruhsatı sahibi ile beraber seyahat edilecekse, araç sahibinin vizesinin fotokopisi evraklara eklenir.

Ayrıca otomobil ile yurtdışına çıkış için buraya tıklayabilirsin.

İş yerinden alınacak evraklar

İşveren mektubu. Şirketin antetli kağıdına yazılmış, kişinin pozisyonunu, işe başlama tarihini, maaşını, izinli olduğu süreyi ve dönüşünde işe devam edeceğini teyid eden mektup; (orijinal nüsha, fotokopi kabul edilmez).

SGK işe giriş bildirgesi ( barkodlu veya eski tip ise şirketten ıslak imzalı kaşeli olmalı) ve SGK “hizmet dökümü” ( E-devletten barkodlu veya SGK’dan ıslak imzalı kaşeli alınır)

Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi;

Vergi levhası kopyası;

İmza sirküleri kopyası;

Son 3 aya ait Faaliyet Belgesi ( ıslak imzalı ve kaşeli orijinal nüsha veya Ticaret Odasının web sayfasından alınmış e-imzalı çıktı www.ito.org.tr ).

18 Yaş altı çocuk başvuruları:

  • Her bir çocuk için ayrı başvuru formu doldurulması gerekmektedir. 12 yaş altı çocukların başvuru merkezize şahsen gelmesi gerekmemekte. 12 yaş üstü çocukların biyometrik(parmak izi) uygulama gereği parmak izi vermemiş ise ebeveyn ya da yasal vasisi ile beraber şahsen başvuru merkeze gelmeleri gerekmekte.
  • Geçimi sağlayan aile üyesinin evraklarının aynısı fotokopi çekilerek çocuk veya çocukların her birinin dosyasına da eklenir.
  • Çocuk tek başına ya da sadece bir ebeveynle seyahat ediyor ise: Her iki ebeveynden ya da yasal vasisinden noter tastikli muvafakatname ( son 6 aya ait ) sunulması gerekmektedir.
  • Çocuk her iki ebeveyn ya da yasal vasisi ile beraber seyahat edecek ise: Vize Başvuru Merkezine her iki ebeveyn ya da yasal vasinin gelmesi ve başvuru formunu görevli personel şahitliğinde imzalaması gerekmektedir. (Bu konuda çok hassas olduklarını söylemeden geçmeyeyim ve o kadar haklılar ki…)
  • Boşanmış çiftler için: Çocuğun velayetini gösteren mahkeme kararı da gerekmektedir

Tavsiye

Bayram vs gibi popüler dönemlerde randevunuzu mümkün olduğunda önce almaya çalışın.

Eğer bir aciliyetiniz varsa, bunu mutlaka görevliye iletin. Bize her seferinde (ki bu her vizeye başvuruşumuz demek oluyor) çok yardımcı oldular.

Devlet evraklarınızda eksiklik varsa, Kosmos’taki bilgisayardan çıktı alabilirsiniz. Foto eksikse fotoboot var. Sigorta için de yardımcı oluyorlar. Sakin yani… 🙂