Yunanistan’da kayak tatili mi? Yani Pelin elinde olsa sabah kahvaltısına gideceksin Yunanistan’a, bu ne ya diyeceksen… O kadar haklısın ki derim.

Ama dürüst olalım, Yunanistan’da kayak tatili -bahsettiğim Türkiye’ye yakın Yunanistan- iyi kayakçılar için çok zorlayıcı, pistler açısından keyif verici olmayabilir. Gene de güzel bir dağ köyünde kalmak, müthiş yemekler yemek, hiç sıra beklemeden kayak yapmak, çocuklar geniş geniş kayak öğrensin istiyorum dersen… okumaya devam!

Nerede?

Kaïmaktsalan ve Agios Athanasios.

Niye iki yer? Çünkü biliyorsun, normalde dağda kayman, köyde kalman gerekir.

Agios Athanisios, otellerin, restaurant’ların ve incik boncukçuların olduğu köy. İncik boncuk önemli. Çünkü kadın olmak bunu gerektirir.

Kaimaktsalan, ya da Voras Dağı kayak merkezinin ismi. Dağa çıkmak için iki seçeneğin var, ya kendi araban ile (kar lastiği değil, zincir isteniyor dağa çıkışta) ya da köyden taksi tutup (gidiş/dönüş 30 Euro gibi bir ücreti var, ne kadar gün kalırsan o kadar ucuz ödersin). Kayak malzemeleri vs için dağda saklama alanları mevcut.

Kayak merkezinde 6 teleski,13 farklı pist var; pistlerin toplamı 15km, ek olarak 3km’den biraz daha uzun cross ski alanı var. (4 kırmızı, 4 mavi, 3 başlangıç seviye pist ve 2 tane de cross ski pisti var) Ayrıca, snowboard’cular için özel alan mevcut.

Nerede kalınır?

Kalınacak yerler arasında çok büyük farklılıklar yok, hepsi aile işletmesi, hepsi taş ev, kimisi şömineli, bazıları balkonlu, iki katlı olanlar var vs vs. Bir çok mekan kahvaltı dahil fiyat veriyor, gidince kalınacak yerlerde yemek yenecek yer görmeyince şaşırma. Kahvaltı odada buzdolabında 🙂 Her sabah buzdolabındakiler yenileniyor.

Petrogonima‘dan oldukça memnun kalındı, onu da belirtmeden geçmeyeyim…

Petrogonima otelden dağ ve köy manzarası

Odanızdan manzaranız bu olacak, içeride çıtır şömine…

Ne zaman?

Elbette kışın ve kar varken. Baharda ve yazın gidersen anca mangal yaparsın (mutlaka beni de çağır :))

Kim gitsin?

Yunanistan’da kayak tatili yapmak istiyorum diyenler 🙂 Yani aileler, kayağı yeni öğrenenler, orta seviyede kayakçılar, çocuklar rahat rahat kayak öğrensin (basic seviye İngilizce gerekiyor, ama bilemem belki sen çok şanslısındır ve Türkçe de bilen hoca bulursun) ben de takılırım diyen iyi kayakçılar, amaaaaan ne kayağı ben şömine yakıp takılmak istiyorum, belki biraz da kızak yaparım diyenler.

Nerede yenir?

Ταβέρνα Καλύβα (Kaliva Tavern / The Hut) : Tipik aile işletmesi. Karnın müthiş doyacak. Kahvaltı için bir seçenek de burası olabilir.

Ταβέρνα καταφυγιο (Katafigio Tavern) : Kaliva’nın aynısının bir değişiği 🙂

Not : Evet Yunan’da ahtapot, deniz ürünleri şahane… ama ya etler? Ahhh o etler, aşk yaşarsın aşk.

Katafigio tavernanın girişinde kar manzarası

Acayip yakışıklı bir yer değil mi Katafigio?

Katafigio'da porsiyonların büyüklüğü efsane

Porsiyonlar büyük derken şaka yapmıyoruz herhalde

Niye tercih edilsin?

Yunanistan’da kayak tatili sırasında teleski sırası beklemezsin, pistler yeni öğrenenler ve orta seviye için çok uygun, kaldığın yer eli yüzü düzgün, efendi tipli minik bir köy, yemekler leziz, kimse seni kazıklamaya kalkmaz, eğer kayak dersi almak istersen saatine 10€ verirsin (bunu 3 çocuk için kişi başı ücret olarak düşünelim),  dönüşte +1 gece daha kalıp Xanthi‘de veya Xanthi ultra soğuk olur bu mevsimde dersen Alexandroupoli‘de kalabilirsin. Bir insan hayattan daha başka ne bekleyebilir ki….

Kayak merkezinde güneşlenme sandalyeleri ve keyif

Kayak sevmiyorsan şuraya otur, gelsin sıcak şaraplar gitsin sıcak şaraplar

Tavsiye

Yunanistan’da kayak taili tavsiyemi yukarıdaki fotoğrafın altına yazmışım meğer 🙂